full screen background image
Search

א א א

בלוג מכבי

בלוג מכבי שירותי בריאות

הנקה: בחירה בריאה לאם ולתינוק

אם יושבת על כיסא ומחזיקה בידיה תינוק מחייך

התקופה שלאחר הלידה היא תקופה של שינויים, אתגרים ובחירות חשובות. אחת מהבחירות המשמעותיות היא ביחס לתזונת התינוק ולהנקה. לקראת שבוע עידוד ההנקה שיחול בסוף החודש, ד”ר מיכל מנסובסקי מומחית ברפואת המשפחה ורופאת הנקה בסניף מעלות של מכבי שירותי בריאות, מתארת את יתרונותיה הרבים של ההנקה וחשיבותה המשמעותית לאם ולתינוק

התקופה שלאחר הלידה היא תקופה של שינויים רבים בחיי המשפחה. זוהי תקופה של התפתחות שמביאה עמה הרבה אתגרים, ובחירות חשובות. אחת מהבחירות המשמעותיות ביותר היא ביחס להנקה. חשוב לדעת כי חלב אם הוא התזונה הטבעית והנכונה ביותר עבור התינוק, וההנקה היא בעלת חשיבות רבה לבריאות התינוק ולבריאות האם.

מהם יתרונות ההנקה וכיצד היא תורמת לבריאות התינוק והאם?

  • חלב אם הוא ייחודי ומותאם לצרכיו המשתנים של התינוק: חלב אם מאפשר תזונה ייחודית ומותאמת אישית לכל תינוק. חלב אם הוא גם ייחודי לאם, ומשתנה לאורך זמן ומהנקה להנקה בהתאם לצרכיו של התינוק ואפילו בהתאם למזג האוויר. בימים חמים יותר למשל, מכיל החלב יותר מים, וזו הסיבה שגם בימים חמים מאד אין צורך להוסיף מים לתינוק יונק. הרכב חלב האם משתנה גם בהתאם לגילו של התינוק, ובשבועות הראשונים הרכב החלב שונה מהרכבו בגיל שנה וחצי. בימים הראשונים שלאחר הלידה, הרכב החלב עשיר וסמיך יותר ונקרא קולוסטרום. הקולוסטרום מכיל ריכוזים גבוהים של אנרגיה, חלבונים מינרלים, ויטמינים, נוגדנים ותאי דם לבנים המחזקים את מערכת החיסון, חומצות שומן ונוגדי חמצון, המיועדים לצרכיו של התינוק בימים הראשונים לחייו. הקולוסטרום מעודד את היציאות הראשונות ותורם למניעת צהבת. כעבור כשבוע מזמן הלידה, הרכב החלב משתנה וכמותו גוברת.
  • חיזוק מערכת החיסון וסיוע במניעת מחלות: חלב אם מכיל נוגדנים ותאי דם לבנים המעודדים את חיזוק מערכת החיסון של התינוק, ונמצא כי ההנקה משפרת את ההתמודדות עם מחלות הינקות והילדות ומסייעת במניעת סיבוכים. בנוסף, מחקרים מצאו כי לחלב אם השפעה על מניעת מחלות כרוניות כגון סוכרת, יתר לחץ דם וצליאק. ישנם מחקרים שמצביעים על קשר בין הנקה בינקות והפחתת הסיכוי להשמנת יתר בגילאים מאוחרים יותר. מחקרים אחרים מצאו קשר בין הנקה והפחתת הסיכון לחלות בלוקמיה.
  • חשיבות חלב אם בקרב פגים: תרומת ההנקה למערכת החיסונית ולהתפתחות הנוירולוגית והקוגניטיבית חשובה במיוחד בקרב אוכלוסיית הפגים, ונמצא כי ההנקה מעודדת את התפתחות הקיבה והמעיים ומפחיתה את הסיכון לדלקת המעי הנמקית (NEC) השכיחה בקרב אוכלוסיה זו.
  • ההנקה תורמת להתפתחות: נמצא כי להנקה יש השפעה חיובית על ההתפתחות הקוגניטיבית של התינוק, ואף נמצא קשר בין הנקה לבין הפחתת הסיכון להפרעות קשב וריכוז.
  • ההנקה תורמת לבריאות האם: נמצא כי ההנקה תורמת להפחתת הסכנה לחלות בסוכרת, ביתר לחץ דם ומפחיתה את הסיכון להתקפי לב אצל האם. מחקרים נוספים מצאו כי ההנקה מפחיתה את הסיכוי לחלות בסרטן השד ובסרטן השחלות. בנוסף, ההנקה מסייעת בהפחתת הסיכוי להשמנת יתר.
  • ההנקה תומכת בקשר של האם והתינוק: ההנקה תורמת לחיזוק הקשר הרגשי והפיזי בין האם לתינוק, ולתחושת בטחון ורוגע המהווה בסיס איתן להתפתחותו הרגשית של התינוק בעתיד.
  • עוזרת להפחית תשלומים מיותרים: להנקה יתרון משמעותי מבחינה כלכלית מכיוון שהיא אינה עולה כסף. אין צורך לרכוש תרכובות מזון יקרות או להשתמש בבקבוקים.

כמה זמן כדאי להניק ובאיזה תדירות?
בשבועות הראשונים לחייו של התינוק, מומלץ להניק בהתאם לצורך ולדרישה שלו. חשוב לשים לב כי בימים הראשונים שלאחר הלידה כמות החלב היא בדרך כלל מועטה מאוד אך מותאמת לצרכיו התזונתיים של הילוד. אל דאגה – החלב “מגיע” וכמותו עולה בתוך 5-3 ימים!
משרד הבריאות ממליץ על הנקה בלבד עד גיל חצי שנה. סביב גיל חצי שנה מומלץ להתחיל לשלב מזון ביתי במרקמים המותאמים להתפתחות התינוק יחד עם ההנקה, וכך עד גיל שנה לפחות. ארגון הבריאות העולמי ממליץ להמשיך בהנקה עד גיל שנתיים לפחות. לפי שני הגופים ניתן להמשיך בהנקה אחרי גילאי המינימום כל עוד התינוק והאם מעוניינים בכך.

מה עושים אם אי אפשר להניק?
מקרים כאלו הם נדירים, אך במידה ונמסר לאם כי עליה להימנע מהנקה, חשוב לערוך בירור מעמיק עם אנשי מקצוע בעלי מומחיות בתחום ההנקה. במקרים שבהם האם אינה יכולה להניק מסיבות בריאותיות, ניתן להשתמש בתרכובות מזון לתינוקות (תמ”ל).

באילו מקרים כדאי לפנות ליעוץ בהנקה?
חשוב לדעת כי ההנקה אינה אמורה לכאוב. בכל מצב של קשיים סביב ההנקה, כגון: כאבים, חוסר עלייה במשקל הילוד, תחושה כי התינוק אינו שבע או רגוע, או בכל עת שמתעוררים אתגר או שאלה, מומלץ לפנות לייעוץ הנקה, או להוועץ עם אחיות בטיפת חלב. במידת הצורך מומלץ לפנות להתייעצות רפואית עם רופא הילדים או רופא המשפחה המטפל.

בנוסף, מומלץ כי כל אם אשר יולדת בפעם הראשונה תפנה להדרכה מגורם מקצועי – עוד לפני הלידה ואף לאחריה בבית החולים, ובמידת הצורך לאחר החזרה הביתה.

בימים הראשונים שלאחר לידת כל תינוק, כדאי להגיע למפגש ראשון עם הצוות הרפואי בקהילה, להתייעץ ולשוחח על ההנקה, ועל ניהולה.

** הכתבה נערכה בסיועה של ד”ר דינה צימרמן MD MPH, רופאת ילדים מוסמכת ויועצת הנקה עם הסמכה בינלאומית IBCLC, רופאה עצמאית במכבי שירותי בריאות בנוף איילון. 

לרגל השבוע העולמי לעידוד ההנקה ייערכו בתאריכים 4.8.17-30.7.17 סדנאות ייעוץ והדרכות לנשים בנושאי הנקה בסניפי מכבי ברחבי הארץ. למידע נוסף: http://bit.ly/29Tbfbh

למידע אודות פנייה ליעוץ הנקה במכבי: http://bit.ly/2bBAyOx

למידע נוסף בנושא הנקה: http://bit.ly/2gVDJVY

 

 

 

 

 

 
One thought on “הנקה: בחירה בריאה לאם ולתינוק

  1. אילת

    רק שאם את גרה בירושלים, או מחוץ לאזור המרכז בכלל, לא תגיע אלייך יועצת הנקה של מכבי הביתה… אם כ”כ חשובה למכבי ההנקה, כדאי לחשוב על הרחבת מעגל היועצות שבהסדר, כדי שיולדת שמשלמת הון כל חודש למכבי שלי ושמתקשה כמה ימים אחרי לידה לא תצטרך להיסחב למרפאה אלא תבוא אליה הביתה יועצת (כאמור, גם אם היא גרה מחוץ לגוש דן-מודיעין).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *